Jaro 2017

Milí přátelé Kaplicky Centre,

Jsme rádi, že Vám můžeme oznámit, že naše výstava „JKOK – Nekonečno Jana Kaplického“ pořádaná v Tančícím domě v Praze od minulého listopadu do března letošního roku proběhla, i s Vaší pomocí, nadmíru úspěšně.  Výstavu navštívilo celkem 15 500 návštěvníků z řad odborníků, studentů, žáků a široké veřejnosti. Její průběh provázelo celkem 118 mediálních výstupů a  několik komentovaných prohlídek a přednášek o životě a práci tohoto světově známého architekta.

Jedním z populárních exponátů na právě ukončené pražské výstavě byla i skleněná chladící nádoba (cooler) na šampaňské, navržená Janem Kaplickým a představená mezi unikátními produkty firmy Lasvit na loňské expozici v Miláně. I letos nás pozvánka na novou instalaci k desátému výročí firmy Lasvit potěšila.

 Letošní  nedožité osmdesátiny Jana Kaplického se blíží. 18. dubna v 17 hodin bude na  domě v ulici Československé armády 20, před kterým Jan Kaplický zemřel, umístěna pamětní deska navržená  MgA. Adamem Kovalčíkem, a v technickém řešení Ing. Akad. Arch. Dagmar Kovalčíkové.  Pamětní deska v podobě  hliníkového disku reprodukuje jednu z nejznámějších  Future Systems realizací, fragment obchodního domu Selfridges (2003) v anglickém Birminghamu.  Odhalení pamětní desky budou přítomni, kromě rodiny a přátel, i zástupci Prahy 6, ministr obrany Martin Stropnický a britská velvyslankyně Jan Thompson. Zazní i Dixieland!

 Významným vyjádřením obdivu a vděčnosti Janu Kaplickému přispěje také Itálie. Od 4. do 6. května uspořádá město Modena, ve kterém Kaplický navrhl  budovu velmi populárního Muzea Enza Ferrariho několik akcí spojených s architektovým životem a dílem. Mezi ně patří pojmenování ulice vedoucí k modenskému automobilovému závodišti Cestou Jana Kaplického a zejména konference věnovaná architektově vizi budoucnosti a jejímu vlivu na současnou světovou architekturu. Konference proběhne za účasti italského architekta a zakladatele dynamického londýnského ateliéru Shiro Studio Andrea Morgante, který muzeum dokončil a hlavním řečníkem na ní bude známý italský spisovatel, novinář a kulturní historik, Philippe Daverio.

Přejeme všem našim přátelům krásné  velikonoční svátky a tvůrčí jaro.