Podzim 2017

Via Jan Kaplicky

Není mnoho architektů, po nichž jsou v zahraničí pojmenovány celé ulice. Za příležitost pojmenovat alespoň jednu po česko-britském architektovi, vděčíme společnému nadšení italského města Modeny pro Kaplického návrh Muzea Enza Ferrariho a jejich spolupráce s italskou komorou architektů a místní radnicí. Ve dnech 4. – 6. května t.r. se jim na počest nedožitých osmdesátých narozenin Jana Kaplického se jim podařilo uspořádat nejenom sympozium o architektově odkazu, vedeném kritikem Philippem Daveriem a Andreou Argente, ale rovněž pokřtít ulici vedoucí k modenské závodní a zkušební dráze, Via Jan Kaplicky.
 

Příběh vizionáře: Jan Kaplický

V Praze mezitím úspěšně skončila jubilejní výstava JKOK, která proběhla v galeriích Tančícího domu. Její volné pokračování, obohacené o řadu nových kreseb a modelů, najdete ve speciálním "studijním kabinetu" Jana Kaplického v Centru stavitelského dědictví Národního Technického muzea, umístěném v areálu pivovaru a kláštera Plasy, v západních Čechách. Domácí i zahraniční návštěvníci budou mít příležitost navštívit studijní výstavu Jan Kaplický: příběh vizionáře, v instavalaci vytvořené arch. Tomášem Bílkem, až do roku 2022 a poznat, ocenit a inspirovat se dílem Jana Kaplického. 
více o výstavě >
 

©Muzeum Plasy
 

3. ročník Kaplického stipendia

Začátkem října proběhl třetí ročník Kaplického stipendia, sdílené iniciativy Bakalovy nadace a nadačního fondu Kaplicky Centre, za spolupráce Design Museum z Londýna. Účelem stipendia je poskytnout studentům nebo nedávným absolventům fakult a škol architektury v České republice možnost tříměsíční letní praxe v některé z prestižních londýnských architektonických kanceláří. Letošním laureátem je Miroslav Strnad, nedávný absolvent architektury na brněnském vysokém učení technickém. Jeho vítězný návrh si získal členy výběrové komise svým zralým a po všech stránkách skvěle vypracovaným projektem duchovního censtra, sestávajícícho se z kostela, fary, komunitního centra, učebny, kavárny a parkovacích prostor. Strnad bude mít výtečnou příležitost pracovat se škpičkovými architekty a odborníky v architektonicko-plánovacím studiu Allies and Morrison. Možná, že někteří z Vás si vzpomenou na jejich radikální proměnu poválečné londýnské koncertní síně The Royal Festival Hall, nebo BBC Media Village, celkový návrh Olympijského parku ve východním Londýně v roce 2012 a citlivé zásahy do monumentálního projektu King's Cross v Londýně.
 Petra Ross vypráví o zkušenosti ve studiu Zahy Hadid

Při příležitosti předání letošního stipendia uvedla loňská vítězka, Petra Ross, krátké, ale výpravné video, ve kterém shrnula jak svoji jednečnou zkušenost ve studiu Zahy Hadid, tak svoje putování po stopách mnohokrát oceněných staveb Jana Kaplického v Londýně a Birminghamu.
  

 


Kaplického knihovna na známce

Rovněž v dubnu 2018 vydá Česká pošta známku se skicou Kaplického knihovny a zvláštní obálkou a razítkem z prvního dne. Známka i obálka byly graficky tzvárněny Alanem Zárubou podle původního návrhu Jana Kaplického a sběratelé se mají na co těšit.